Dreptul la libera miscare ...si nu doar

2 сентября 2018 82

Salut! Fratele meu a conceput pe vremuri un copil cu o doamna! Dansa era intretinuta si cazata in casa parintilor nostri! Nu se implica deloc in treburile casei! Ba mai mult - intr-o si a decis ca e prea mare galagie de la reparatiile pe care le faceau parintii mei la casa, a luat lucrurile care i-au placut (albituri, plapume) si a sunat unui “amic”, a urcat in masina si a plecat la dansa acasa, in Transnistria! Aceasta a fost acum ... ani! In .... fratele meu a fost informat de executorul judecatoresc ca acesta a avut calitatea de parat intr-un proces de incasare a pensiei alimentare pornit la cererea ex-concubinei fratelui! Procesul a avut loc la judecatoria din Rabnita, dupa adresa dansei de domiciliu, chiar daca paratul are resedinta in Floresti! Acesta nu a fost citat, anuntat cumva ca sa poata sa isi apere interesele! Mama copilului a declarat in instanta ca nu a primit nici un suport si a fost declaratie falsa. Aceasta, atata timp cat a stat in casa parintilor nostri, a avut de toate. Bani/mancare/acoperis/libertate/. Fratele meu, fiind deloc cioplit in ale dreptului, nici dupa primirea titlului executorii nu a intervenit nicicum! Nu a contestat, nimic! Acum, dupa ani de zile, noi aflam ca are interdictie de a-si face pasaport (a mers sa faca ceva ani in urma si nu i-au permis), are interdictie de parasire a tarii, de fapt aflam ca are de platit o suma mare de bani ex-concubinei! Nici aici el nu a spus NU, chiar daca de la varsta frageda a copilului, ex-concubina nu i-a permis accesul la copil. Acela nici nu-si cunoaste tatal de fapt! A achitat benevol in jur de 15-20 % din suma, dar de ceva timp nu mai are de munca! Executorul il terorizeaza! Fratele are o oferta de munca peste hotare dar zice ca nu poate merge caci nu e lasat de executor! Ce solutii ati propune? El e deacord sa incheie un acord cu executorul prin care sa achite trimestrial ori lunar o suma de bani care intr-un anumit interval de timp va stinge datoria! Noi nu avem bani. Eu sunt studenta la drept la anul 2. Abia invat lucrurile astea. Parintii sunt deja la pensie. Stiu ca executorul poate cere prelungirea doar pe 6 luni interdictia de parasire a tarii si sa ceara repetat de 2 ori (18 luni total). Acest termen demult e expirat!
Vreau sa merg cu el la executor dar nu stiu ce sa invoc?!
Vreau sa pregatesc o cerere de scoatere a interdictiilor de orice fel, de intocmit un plan de plata... altceva mai sugerati?
Merci!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Olga,
Am câteva întrebări:
1. Ce vârstă are copilul la ziua de azi?
2. Care este cuantumul pensiei de întreținere stabilit de către instanţa de judecată?

Referitor la întrebările dvs.:
- cerere de a face cunoștință cu întregul dosar.
- cerere de ridicare a interdicției de părăsire a țării întrucât a expirat termenul pentru care... mai detaliat a fost dispusă. (Atenție această măsură de asigurare poate fi dispusă de 3 ori consecutiv, după care aștepți o jumătate de ani și executorul poate înainta o asemenea cerere din nou).
- cerere de ridicare a interdicției de perfecționare a actelor, întrucât prevederea respectivă a fost declarată neconstituțională.
- ACHITAȚI DATORIA EXISTENTĂ!

Notă: Mai întâi de toate discutați cu executorul judecătoresc într-o manieră prietenoasă, iar dacă se face ca nu înțelege explicații ca pentru menținerea unei măsuri de asigurare a executării documentului executoriu declarată neconstituțională poate fi atras la răspundere disciplinară.
De altfel, pentru abuz sau depășirea atribuțiilor de serviciu executorul judecătoresc poate fi atras inclusiv la răspundere penală, iar o practică judiciară în acest sens deja există.

3 сентября 2018

Merci de raspuns! Copilul e nascut in septembrie 2006!
Se afla undeva prin transnistria! Mama a amenintat ca daca va incerca fratele meu sa-i gaseasca - va avea probleme si dureri de spate! A insultat toata familia noastra (macar ca nimeni nu a ofensato! Parintii nostri sunt extrem de binevoitori!... mai detaliat A refuzat suportul material sub forma de cazare la domiciliul parintilor, in spatiu separat total de casa parintilor/hrana/achizitiile necesare pentru copil!
In 2010 a fost decizia de judecata conform informatiei de la Executor. Prin 2015 fratele meu a aflat ca exista un act executoriu! Dansul a achitat un an de zile 1/4 din salariu dar mama copilului asa si nu-i permitea accesul la copil si-l ameninta cu “prietenii danseia” daca va incerca sa-i gaseasca in Transnistria!
Actualmente fratele e fara loc de munca! Vrea sa plece peste hotare, unde are o oferta de munca si ar fi deacord sa stabileasca un plan pentru plati ... dar este foarte si foarte suparat pe mama copilului care de aproape 10 ani nu-l lasa sa-si vada copilul (fratele este extrem de binevoitor si poate chiar flegmatic). In toate relatiile sale - femeile urcau in cap! ... dar aceasta nu e atat de relevant!

4 сентября 2018