Dreptul meu după ce judecata a stabilit locul de trai al copilului cu mine

31 июля 2018 61

Buna ziua! Sunt cu copilul minor peste hotare din 2016, iar în 2017 am divorțat. As vrea sa stiu: daca după divorț s-a stabilit locul de trai al copilului cu mine, pot face pasaportul singura, fără prezența tatălui? Si daca vin in vacanta in Moldova, la întoarcere am nevoie de procura din partea tatălui?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Andriana,
De fapt, pentru a stabili domiciliul permanent al copilului peste hotare aveți necesitate de acordul tatălui într-o declarație autentificată notarială. În cazul în care tatăl refuză sau vă oferă un răspuns ce nu vă aranjează sunteți în drept să contestați răspunsul în instanța de judecată.

31 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Referitor la perfectarea actelor accesați link-ul de mai jos și găsiți toate actele necesare și costurile pentru eliberarea actului.

http://asp.gov.md/ro/node/1461

31 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Doamna Andriana,
De fapt, eu am menționat mai sus că aveți necesitate să obțineți de la tatăl copilului o declarație autentificată notarial.
În această declarație trebuie să scrie că tatăl XXX își exprimă acordul că copilul lui minor ZZZ să-și stabilească domiciliul permanent cu mama YYY în Germania!!!
În cazul în care... mai detaliat tatăl refuză să vă elibererea o asemenea declarație o să fiți nevoită să vă adresați în instanța de judecată!!!

31 июля 2018