Drepturile minorului asupra bunurilor imobile

4 марта 2024 3

Bună ziua. Am 15 ani și vreau să mă ajute cineva cu o problemă. Eu sunt proprietara casei, dar deoarece nu am 18, nu pot scrie casa după mama. Eu și mama vrem ca tatăl ( părinții nu sunt divorțați) să nu aibă drept la casă, dar din cauză că el a construit jumătate de casă, mi s-a spus că el are dreptul la jumătate de casa, ori la casa de alăturea, care e mai mică și se afla pe același teren. Tata nu vrea să se mute acolo fără document că nu are drept la casa mea. Problema este că tatăl abuzează de alcool, poate să încuie toate ușile și eu cu mama rămânem afara, poate să ridice mâna la noi, aduce prieteni de pahar, cu care bea acasă etc. Noi am chemat politia de câteva ori, dar nu au făcut nimic. Nu știm cum să procedam în această situație - tata are prieteni în poliție, care îl scot mereu din încurcătură. Avem nevoie de ajutor.

Jurist comments 2

Mihai Gherbovei
  • Адвокат

Buna ziua.
Situatia dvs este mult mai complexa, asa la distanta e complicat de a oferi o solutie corecta mai ales ca nu se cunoaste care este statutul juridic la zi a imobilului.
Va recomand de a primi o consultatie la un avocat cu prezentarea actelor de prorpietate a imobilului. Cu referire... mai detaliat la abuz, situatia se rezolva in colaborare activa cu organele de drept.
alte detalii in privat. succese

5 марта 2024
  • Адвокат

Bună ziua, privitor la situatia cu alcoolul si violenta depuneti cerere pentru eliberarea ordonantei de protectie. În situatia in care este sesizata politia, acestia emit ordin de restrictie pentru 14 zile. Ce tine de problema imobilului, nu vad sens sa transferati dreptul de proprietate pe numele mamei, cea mai buna... mai detaliat solutie este ca imobilulul este înregistrat pe numele dvs.

Mai jos va las link cu AO care va pot acorda suport in rezolvarea problemi dvs.
https://cdf.md/herassments/organizatii-de-suport/
Succes!

9 марта 2024