E posibil sa fii angajat si somer in acelasi timp?

21 августа 2018 19

Am fost la CNAM si acolo figurez ca angajat si ca somer. La CNAS nu ma regasesc ca angajat la acea companie. E posibil sa fi facut carnet de munca fals. Cum sa demonstrez ca la acea firma nu am lucrat. In situatia in care ma aflu iese sa amagesc statul si nu merit statut de somer. Sa scriu o scrisoare prin notar la firma ca sa-mi dea un certificat? Pot sa cer despagubire pentru acesti 10 ani cat s-au filosit de numele meu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Solicitați printr-o interpelare la CNAM un răspuns cu privire la statutul dvs, inițial să vedeți ce răspuns va transmit ei. Ulterior va puteți adresa in instanța pentru a solicita despăgubiri.

Tot printr-o cerere puteți solicita un răspuns cu privire la statutul dvs și de la firma în care sunteți presupus angajat,... mai detaliat pentru a concretiza cu certitudine dacă este antrenat numele dvs, iar în caz de neregularități și încălcările vă puteți adresa și cu o plângere către Inspecția Muncii și organele de poliție.

22 августа 2018