E posibila scoaterea la licitatie a imobilului pentru datorii?

7 апреля 2017 44

Buna ziua! Tatal meu a refuzat sa achite polita medicala, fiindca nu mai lucreaza de ani buni si avind o situatie neplacuta cu bunelul care o avea dar nu a avut folos din ea, a inteles ca nu o poate achita. Fara post de munca dar achita in fiecare an fondul social, a mai fost nevoie sa achite o polita medicala de care nu are nevoie si din care e convins ca nu va avea folos .
Intrebarea: Executorul judecatoresc la amenitat pr tata in public ca i-a scos la licitatie bunul imobil obtinut prin mostenire pentru al vinde si a primi banii, are asa drept ? Poate cineva sa vinda, poate confisca imobilul propriu? Si mai ales sa ameninte cu asta in public? Va multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Buna ziua. Regula generala este ca bunurile persoanei pot fi urmarite pentru datorii, inclusiv casa mostenita. Exista si o lista a bunurilor care nu pot fi urmarite. Vedeti prevederile relevante din Codul de executare (in special articolele 88 si 89) - iata link-ul relevant la Codul de executare http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=336538

25 апреля 2017