Eliberare din serviciu

9 августа 2018 16

Este nevoie sa lucrez 2 saptamini dupa ce am scris cerere de eliberare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Conform normei legale, după depunerea cererii urmează să activați încă 14 dacă nu se ajunge la înțelegere privind încetarea imediată a relațiilor de muncă.
Codul muncii Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din... mai detaliat proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.

10 августа 2018