Eliberare din serviciu fara a lucra 2 saptamani

27 июня 2018 1086

Dupa ce a scris cererea de eliberare, angajatul trebuie sa mai lucreze inca 2 saptamani, sau nu? Pentru ca codul muncii a fost modificat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a... mai detaliat fost înregistrată cererea.
Excepție de la norma legală constituie convenția părților, astfel dacă angajatorul și angajatul prin acord comun dispun un termen mai mic sau eliberarea imediată, atunci, se va ține cont de acesta.

27 июня 2018