Eliberarea lemnelor fara factura de expeditie si fara bon de plata

10 октября 2018 32

Buna ziua. Ce sanctiuni pot fi aplicate unui padurar pentru ca a eliberat lemne din padure fara facutura de expeditie si fara bon de plata?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Preliminar urmează de analizat toate circumstanțele obiective ale cauzei și anume ce tine de faptul dacă "pădurarul" într-adevăr era responsabil de protectia și paza vegetației forestiere și/sau dacă avea dreptul de a tăia arborii/arbuștii or în caz contrar acesta riscă dosar penal în baza art. 231 Cod Penal și... mai detaliat anume "Tăierea ilegală a vegetației forestiere" mai mult că atât dacă urmărea și obținerea unui profit poate fi învinuit și pentru practicarea ilegală a activității de întreprinzător reglementată de art. 241 Cod Penal al RM, desigur doar în caz în care organul de urmărire penală stabilește în acțiunile persoanei semnele componenței de infracțiune

10 октября 2018