Este încălcare a regulilor de circulatie? De către vehicul?

29 марта 2017 33

Între două treceri de pietoni cu distanța între ele de 100 m. Fiind Stationat un microbuz fără semne de ,,atenție copii,, din spatele lui în fugă a săltat un copil în fața unui vehicul ce venea pe banda opusă microbuzului cu 55km/h. În așa scut timp a fost imposibil de Stationat brusc, la ce sa soldat cu decesul copilului. Semnul de stație lipseste, si microbuzul a Stationat direct pe bandă, chiar dacă avea unde intră pentru debarcarea pasageri.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua Andrei,

Din păcate în această situație se deschide dosar penal în conformitate cu art. 264 alin. (3) lit. b) Cod penal:
„Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat din imprudenţă decesul... mai detaliat unei persoane”.
Deja în cadrul urmăririi penale este foarte important să se stabilească dacă șoferul a avut posibilitatea să evite accidentul sau nu.
În acest sens urmează a fi numită o expertiză.
Foarte important: În cazul în o astfel de expertiză nu a fost numită, solicitați Dvs. !
Or, cunosc cazuri când urmărirea penală a încetat anume datorită faptului că prin expertiză s-a constat imposibilitatea șoferului de a evita accidentul !

30 марта 2017