Este o înșelare?

31 марта 2017 62

Bună seara! De curînd am primit un mesaj pe email în care o persoană îmi declara că este avocatul unei persoane care a decedat în războiul din Siria împreună cu familia sa, iar un cont bancar cu o sumă de bani mare a rămas. Respectiv, această sumă trece în proprietatea unei rude, cum el nu are rude, cică m-a găsit pe mine cu același nume și mi-a propus ca să participi la această procedură de primire a banii cică mie îmi revine 40 % din sumă și avocatului 60%, avocatul fiind persoana care mi-a scris. A trimis și acte personale scanate, fiind din Turcia. Este o manipulare, ar trebui sa-mi fac griji de ceva? De ce mi-a scris mie? Vă rog!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Este o smecherie. Nu va faceti griji. Insa nu raspundeti la asemenea mesaje. Apasati tasta DELETE cand vedeti asa ceva.

31 марта 2017

Mulțumesc ! Dar care este scopul acestor mesaje ? (Menționez, nu se cere nimic de la mine decît date personale cum ar fi anul nașterii, numele,etc.)

31 марта 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат
31 марта 2017