Este obligat consumatorul sa achite despagubiri magazinului?

24 августа 2017 59

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati: astazi in unul din magazinele alimentare copilul meu de 3 ani a pus mîna pe o vitrina unde se pastreaza pestele pe gheata, aceasta nefiind fixata a cazut peste ea si sa spars, a ranit-o grav încît a fost necesar sa mergem sa coasem piciorul. E de vina magazinul ca nu a prevazut astfel de momente? Nu a respectat cumva tehnica securitatii? Ce despagubiri putem înainta magazinului? Cazul a fost înregistrat la ambulanţă, poliţia nu a fost prezenta. Plus administratia a depus plingere la politie sa le intoarcem costul sticlei. E cazul? Merci.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În general, unitățile de comerț pot solicita recupararea daunelor, dar și d-voastră cu titlu compensatoriu ați putea solicita același lucru.

Succese!

24 августа 2017
Octavian Cazac
  • Адвокат

Vedeți Manualul judecătorului în cauze civile, 2013, p. 1067:
( http://drept.usm.md/public/files/Manual-judecator-cauze-civile-2013f2697.pdf )
În Croitori V v. SRL BNV (hotărârea Col. civ. cont. adm. lărg. CSJ din 11.07.2012, dos. nr. 2ra-1323/12), mama şi copilul, invocând calitatea de consumator, au solicitat 15000 lei (suma oferită de toate instanţele), pentru prejudiciul cauzat prin căderea peste... mai detaliat copilul recurentei a lavoarului poziţionat pe un dulap în magazinul pârâtului. În motivare instanţa de recurs menţionează: "suferinţele fizice şi psihice suportate de copil şi mama lui ca urmare a vătămării sănătăţii copilului, comportamentul angajaţilor S.R.L. „BNV‖ lucrători ai magazinului imediat după accident, faptul că ei i-au permis reclamantei să iasă din magazin cu copilul şi să meargă la un medic numai după achitarea costului lavoarului deteriorat".

25 августа 2017