Este obligatorie procurarea poliției de asigurare medicală?

22 апреля 2020 39

La frontieră polițista mi-a zis ca termenul de 72 de ore nu mai este in vigoare. La întrebarea mea: "cum o achit, dacă automat sunt plasat în carantină la domiciliu pentru 14 zile și nu am posibilitatea să achit online?" nu am primit niciun răspuns. La frontieră am completat formularul, așa cum mi s-a cerut, că altfel nu mă lăsau să intru în țară.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Desi procurarea politei de asigurare medicala este obligatorie, intrebarea care o ridicati este intr-adevar importanta.
Pe de o parte, aveti obligatia sa achitati polita de asigurare medicala (inclusiv on-line), pe de alta parte - aveti obligatia sa respectati regimul de autoizolare la domiciliu.
Chiar daca se prezuma... mai detaliat ca majoritatea persoanelor detin un card bancar, nu cred ca aceasta trebuie generalizat, mai ales in cazul persoanelor revenite de peste hotare. Cu atat mai mult ca, detinerea unui card bancar nu echivaleaza cu detinerea unor mijloace banesti in contul respectiv.
Solutia de a merge la banca si de a suplini contul bancar, poate sa nu fie o solutie atunci cand exista obligatia de autoizolare la domiciliu.
Totusi, va recomand sa gasiti o persoana de incredere care ar putea sa mearga la banca sa va suplineasca contul, dupa care ii veti restitui suma la expirarea termenului de 14 zile. Sau, o persoana cu care locuiti la acelasi domciliu, sau o persoana care ar putea veni pina la usa domiciliului, respectand masurile de protectie, careia sa ii transmiteti numerar, si care ar putea alimenta contul. Bancile accepta alimentarea contului de catre persoane terte. De asemenea, aceasta functie (cash-in), poate fi gasita si la unele bancomate.
Daca nu aveti card, solutia ar putea fi ca, persoana careia ii transmiteti numerarul, sa mearga la terminalele de plata si sa achite, cu indicarea IDNP-ului dvs. Nu sunt sigur daca la oficiile postale sau ghiseele bancilor, poate achita direct un tert polita de asigurare medicala pentru Dvs.
Pentru detalii, sunati la 0800 99999

23 апреля 2020