Este obligatoriu de achitat serviciile comunale intr-un bloc unde ai apartament, dar nu locuiesti?

19 апреля 2017 116

Ne confruntam cu problema că nu locuim, dar trebuie să achitam ca si ceilalți locatari. E corect?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut!
Chiar daca nu locuiti in apartament, aveti obligatia de a suporta cheltuielile de intretinere a blocului , adica pentru reparatie curenta a cladirii si pentru intretinere.
Referitor la servicii comunale (apa, gaz, lumina, ascensor, etc) - acestea trebuie achitate numai in masura in care au fost utilizate. Ar fi bine... mai detaliat sa depuneti o instiintare la gestionarul fondului locativ despre faptul ca nu locuiti in apartament.

20 апреля 2017