Este posibil ca o persoana juridica americana sa procure un SRL in domeniul IT din RM?

4 декабря 2023 3

Buna ziua. O persoana juridica inregistrata in SUA poate sa cumpere o societate (SRL) in domeniul IT din RM, astfel incat sa devina companie-mama pentru societatea din RM? Ce acte sunt necesare? Multumesc.

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения
4 декабря 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna Nina! Da, este posibil, pentru informatii mai detaliate, in scris nu va fi posibil de evidentiat toate documentele din partea Companiei din SUA (Cumpărător), pentru că este necesar de a vă lămuri pașii, cît și din partea Companiei din Republica Moldova (Vînzător). Pentru ajutor și suport juridic, puteți contacta... mai detaliat la nr. de telefon 069049267

4 декабря 2023
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Salutare, Nina,

Este posibil. În cazul unor astfel de tranzacții, iar pentru aceasta se pregătesc un șir de acte precum decizia fondatorului sau procesul-verbal a asociaților de a înstrăina partea socială.
Persoanele juridice din străinătate, care urmează să cumpere partea socială dintr-un SRL din MD, de regulă, solicită o verificare totală externă... mai detaliat a activității societății pe care o dobândesc. Aceasta presupune, după caz, un audit financiar întocmit de către o companie de audit contractată de compania străină și o evaluare juridică a situații companiei locale care urmează a cumpărată de către cea străină.

În dependență de situația concretă se trece la întocmirea actelor necesare.
În dependență de numărul asociaților companiei locale, care urmează a fi vândută, se vor întocmi și actele necesare.

Pentru o consultație amplă mă puteți contacta la contactele indicate pe profil.

Cu respect,
Igor Brinișter

4 декабря 2023