Este posibil de scris cerere la concediu si peste o zi-doua de depus cerere de eliberare din functie, fara ca ulterior de a fi obligat de a lucra inca 2 saptamini?

4 мая 2017 222

Este posibil de scris cerere la concediu si peste o zi-doua de depus cerere de eliberare din functie, fara ca ulterior de a fi obligat de a lucra inca 2 saptamini?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Ion, cererea de acordare a concediului de odihna anual poate fi refuzata de catre angajator daca nu corespunde graficului de concediu aprobat inainte de inceputul acestui an. Aveti dreptul sa depuneti cerere de demisie oricand, dar, daca angajatorul nu este de acord sa va elibereze din functie mai devreme,... mai detaliat veti fi obligat sa lucrati inca 14 zile calendaristice din momentul depunerii cererii date. Exceptiile sunt reglementate de art. 85 din Codul muncii: http://lex.justice.md/md/326757/

5 мая 2017