Este posibil transferul unei arme de autoapărare cu glonte de cauciuc în Germania?

8 апреля 2017 72

Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți într-un detaliu. Am armă cu glonte de cauciuc și vreau să fac transferul armei în Germania în mod legal. Pe lângă dovada sau permisul de deținere (sau de procurare) a armei de tip eliberată (eliberat) de autoritățile din Germania și cererea de la Comisia Interdepartamentală pe lângă Ministerul de Economii privind importul și exportul de arme și dovada permisivă (permisul de transfer), de ce acte mai am nevoie ca să iau arma cu mine și s-o înscriu în Germania (în cazul în care mi se eliberează, în Germania, permisul de procurare și de deținere a unei arme de tip)? Despre transferul armei peste hotare, există Hotărârea de Guvern nr. 293 din 2014, însă nu sunt sigur dacă în Germania mi se va elibera permis de procurare și de deținere a unei arme de tip - Germania este una dintre cele mai înăsprite țări unde deținerea unei arme pentru autoapărare e foarte dificilă. Vă mulțumesc cu anticipație!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Vitalie. Probabil, speța expusă de Dvs. ține de competența unui jurist din Germania.

30 апреля 2017