Este sau nu fapta data contraventie sau infractiune?

13 октября 2017 57

De mai multi ani proprietarul unei vii (X) stringe roada vecinului sau (Y) care si-a lasat via in paragina. Pina acum Y nu cunostea de faptul dat si nu avea pretentii, deoarece nici nu mergea la via respectiva. Anul acesta X din nou a dorit sa stringa strugurii din via lui Y, pe motiv ca acesta nu o munceste si de ce sa se piarda roada. Y a aflat si a scris o plingere la politie ca X l-a furat si in plus acesta ii cere lui X sa repare prejudiciul in suma de 12 mii lei. X a strins de la Y din vie 4 lazi cu struguri.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Nu cred ca este furt.
Via lasata in paragina = vie abandonata de proprietar.
Daca via este abandonata - cel care culege ('ocupa') fructul devine proprietarul fructului. Vedeti mai jos.

CODUL CIVIL / Articolul 323. Ocupaţiunea
(1) Posesorul unui bun mobil fără stăpîn devine proprietarul acestuia, prin ocupaţiune, de la data intrării... mai detaliat în posesiune în condiţiile legii.
(2) Se consideră fără stăpîn (...) bunurile abandonate (...).

15 октября 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

XYZ ....da care este intrebarea ? :)
Consider ca X totusi v-a primi o amenda ! Insa iarasi , totul depinde de materialul probator , declaratii etc. !

16 октября 2017