Este sau nu incalcare a legii recrutarea la munca peste hotare a cetatenilor informati gresit despre locul si conditiile in care vor lucra?

21 апреля 2018 25

Buna ziua. O agentie din Chisinau a recrutat mai multe persoane la lucru in Polonia. Le-au promis ca vor lucra la mezeluri cu transport si hrana, dar au ajuns la abator de bovine si fara transport si hrana. In plus la asta, au luat o taxa de cate 100 de euro de persoana. Si ne-au pus sa ne deschidem viza. Cum pot fi trasi la raspundere excrocii acestea? Va multumesc anticipat!!!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Sigur este încălcare gravă a drepturilor, de aceea, dacă puteți faceți dovada acestui fapt, adresațiva cu o plângere la politie si totodată la Inspecția Muncii.

22 апреля 2018