Este vorba despre o companie Work&travel si returnarea banilor in cazul refuzului de viza.

28 августа 2017 48

M-am inscris la programul work and tarvel la una din companiile prezente pe piata, insa am primit refuz de viza. Conditiile pentru ca banii sa fie intorsi, erau sa am medie mai mare de 7,5 si nivelul "good" de engleza. Managerul meu de program mi-a zis sa fac la ei noua nivele de engleza si o sa am automat good. Acum imi spune ca trebuia sa fac conversational, care ar fi insemnat al treilea nivel deja facut la ei. Stiu ca nu pot sa dovedesc ceea ce mi-a spus el atunci, acum deja m-am prins de minciuna, dar eu trebuia sa fiu chemata la un test, care sa-mi demonstreze nivelul meu de engleza, ei nu m-au chemat la un aftfel de test, iar eu nu am solicitat sa vin, deoarece credeam ca am automat good. Intrebarea mea este: ce pot face in asemenea caz? Cind ei nu m-au chemat la test, si acum imi zic ca am nivel mai mic deoarece nu am facut conversational la ei. Care este dreptul meu din punct de vedere juridic?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Work&Travel traversează o situație nu tocmai favorabilă la etapa actuală tocmai din cauza unor situații de genul dat.
Ar fi bine să angajați un avocat, care o să vă asiste în dobândirea informației necesare și, eventual, o să vă ajute să acționați și în justiție, dacă va fi necesar.

Succese!

29 августа 2017