Eu sunt obligata sa scriu cerere de concediu neplatit pe o lună pe timp de pandemie?

6 апреля 2020 83

Bună ziua. Eu sunt obligata sa scriu cerere de concediu neplatit pe o lună, sau intreprinderea trebuie să plateasca șomaj tehnic, pe timp de pandemie?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Irina,

Intreprinderea plătește pentru șomaj tehnic doar dacă a intrat în șomajul tehnic. În caz că nu, atunci există următoarele posibilităti: concediu anual plătit, suspendarea contractului de muncă, munca la domiciliu, concediu neplătit, concedierea.

7 апреля 2020
Ilie Nevmer
  • Юрисконсульт

Buna. Concediul din cont propriu poate fi acordat de catre angajator doar la solicitarea scrisa a salariatului. careva masuri ce ar obliga salariatul la concediul susmentionat nu sunt. In partea ce tine de salarizarea salariatiolor in perioada de carantina mentionez urmatoarele:
1 - Este instituita in localitatea sau intreprinderea unde activati... mai detaliat carantina sau nu.
2 - Angajatorul a sistat activitatea in urma starii de urgente si genul de activitate cade sub restrictiile impuse de catre Comisia Nationala sau nu.
3. In cazul in care este declarat somaj tehnic - aceti dreptul la cel putin 50% din salariu.
4. In cazul stationarii intreprinderii - 75%.
5. In cazul in care au fost prin ordin suspendate contractele individuale de munca nu se achita nimic.

10 апреля 2020