Evacuarea deseurilor

22 апреля 2021 25

Salut! Locuiesc in casa pe pamint si m-am trezit cu o asa problema: sunt obligat sa achit pentru evacuarea deseurilor, chiar daca autospeciala nu a trecut niciodata pe strada unde locuiesc si nu a ridicat deseurile. Intrebare, cum trebuie sa actionez corect din punct de vedere juridic in aceasta situatie?
Cum pot sa fac dovada ca autospeciala de colectare a deseurilor nu a colectat deseurile de pe strada unde locuiesc?
In general pentru colectatea deseurilor trebuie sa fie intocmit un contract cu administratia locala. In prezent nu exista niciun contract, Cu toate acestea, sunt obligat in mod abuziv sa achit pentru un serviciu pe care nu l-am solicitat si nu mi-a fost prestat. Mersi anticipat.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Dar nu faceți deșeuri? Sa incepem de la această intrebare. Unde depozitați?

Daca nu va deservește cei de la salubritate, depuneți o cerere pentru a va informa care e situația si solicitați sa fiti inclus in lista beneficiarilor pentru evacuarea deșeurilor.
In așa caz putem vorbi despre acțiuni abuzive, solicitați informații pentru... mai detaliat a fi pregatit pentru un eventual litigiu pentru a va apara drepturile cit si a evita obligarea la plați pentru servicii ne prestate.

23 апреля 2021

Asta si este problema ca deseurile sau depozitate si nimeni nu a venit niciodata pentru a le evacua, pe cind lunar imi vine bonul de plata pentru serviciu care nu mi-a fost prestat.
In cazul in care nu am nevoie de solobrizarea lor neprestata ce pot face?

23 апреля 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Pentru inceput incercați sa identificați care e problema, dece nu sunt prestate serviciile.

23 апреля 2021