Executarea silită

20 мая 2018 78

Bună ziua. Mama mea a luat un telefon în credit prin anul 2015, între timp ea nu și-a onorat obligațiunile. Datoria a crescut de la câteva sute de lei la câteva mii! Au chemat-o în judecată, ea nu s-a prezentat și a fost emisă o hotărâre de judecată unde a fost obligata să achite 3.800 lei, inclusiv cheltuielile de judecată. Judecata a avut loc în aprile 2016, iar in august 2016 mama decedează. Despre aceasta datorie nu cunoșteam. Așadar între timp am întrat în drepturile de moștenitor, casa mea revenit mie. Acum două săptămâni mă trezesc cu un apel de la o persoana care îmi zice că sunt dator cu 10.000 mii de lei, în caz contrar rămân fără casă! Numărul l-au aflat de la un vecin când au venit câteva persoane și s-au uitat la casă! Mi-au dat termen de două săptămânii în care am achitat 5.000 lei, adică în jumătate. Au apărut câteva semne de întrebare. Primul: casa se află în satul Taraclia raionul Causeni, hotărârea de judecată a fost emisă de către judecatoria Causeni însă executorul este din orașul Chișinău și își are biroul la fel în orașul Chișinău. Nu știu dacă este legal! Aș vrea să știu de ce nu execută executorul de la Causeni, dar altul din Chișinău! Alt semn de întrebare este suma cum din 3.800 au crescut în 10 mii! E posibil executorul să aibă așa onorariu? Și în final! Executarea silită este si până acum pe numele mamei mele care este decedata în august 2016. În mod normal din câte cunosc trebuia instanța de judecată să se pronunțe si să întru în drepturile de succesiune! Și deja mai departe datoria să îmi aparțină mie! La moment nu există nici un act anume pe numele meu, doar pe numele mamei mele. Îmi puteți da vă rog un răspuns la aceste 3 întrebari? E posibil să execute un executor din Chișinău, dar nu executorul unde îmi am eu domiciliul! E posibil să crească datoria de la 3.800 cât a hotărât instanța până la 10.000 la momentul actual? Si nu trebuia să fie o hotărâre de judecată unde să se schimbe datoria de pe numele mamei mele? Să fiu eu citat la executor să îmi vină măcar vreo scrisoare recomandată? Nu am știut nimic până în momentul de două săptămâni în urmă când am fost telefonat si anunțat să achit urgent, sau rămân fără casă! Mulțumesc și dacă îmi puteți da un sfat cum să procedez în continuare, vă voi fi recunoscător!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Адвокат

Buna ziua, Dan. Aveti dreptate: conform art. 47 (1) din Codul de executare, "(1) În cazul ieşirii uneia dintre părţi din procedura de executare (decesul persoanei fizice (...), instanţa de judecată examinează cererea privind înlocuirea acestei părţi cu succesorul ei în drepturi în conformitate cu art.70 din Codul de procedură... mai detaliat civilă". Astfel, introducerea dvs. in proces urma a fi dispusa printr-o incheiere judecatoreasca. Pana la introducerea dvs in procesul de executare, nu puteti fi urmarit ca debitor pentru datoria mamei. Cat tine de suma datoriei, pentru a aprecia temeinicia acesteia, urmeaza sa consultati documentele de executare, ca sa stabiliti din ce s-a format aceasta suma de 10 mii lei si de unde s-a laut acest adaos. Posibil ca s-a calculat dobanda pentru perioada neexecutarii hotararii + onorariul executorului judecatoresc. Conform art. 38 din Codul de executare, onorariul constituie 10 % din suma stinsa (daca creanta e mai mica de 100 mii lei), dar nu mai putin de 500 lei. Totodata, executorul calculeaza si cheltuieilile de executare, care la fel sunt suportate de debitor. Va recomandat sa apelati la asistenta juridica calificata pentru consultarea dosarului de executare si aprecierea corecta a cazului, si a pasilor ce umeaza a fi intreprinsi.

29 мая 2018