Executorii sunt obligați să anunțe persoana?

21 мая 2018 31

Atunci cand primesc hotărarea de la judecată, executorii sunt obligați să anunțe persoana cu pricina ori nu? Am hotărâre de la judecată, dar de la executor - nu. Nu stiu cum sa procedez.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Din păcate nu prea e clară întrebarea.
Cît privește executorii, aceștia acționează doar în cazul în care se adresează față de ei cu cerere și titlu executoriu.
În adresa persoanei cu pricina deasemenea este transmisă hotărârea instanței și asta e tot.
Clarificați puțin întrebarea.

21 мая 2018
  • Юрисконсульт

D-na Vironica, dacă DVS dispuneţi de hotărîre, ea trebue pusă în lucru, adica DVS vă duceţi la orice executor şi depuneţi o cerere şi titlu care v-a fi eliberat şi executorul lucrează mai departe, contact o să aveţi cu executorul. El cînd o să găsească de cuviinţă să vă cominice... mai detaliat ceva, o să facă aşa ceva. Dar nu uitaţi să ţineţi la curent cum se desfăşoară executarea hotărîrii.

22 мая 2018