Executorul judecatoresc a aplicat pe apartament sechestru pentru datorii

3 июля 2024 3

Buna! Executorul judecatoresc a aplicat pe apartament sechestru pentru datorii. Au trecut deja 15 ani de la aparitia datoriilor vizate. Cat va ramane in vigoare sechestrul - pana debitorul nu stinge datoriile, sau 3 ani (expirarea titlului executoriu)? Este in drept executorul sa aplice sechestru in 2024, daca titlul executoriu e din 2020 si au trecut deja 3 ani?

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. De principiu procedura de executare poate dura până nu va fi executată (achitată) datoria.
Referitor la termenul datoriei de 15 ani, urma de invocat tardivitatea sau expirarea termenului de prescripție în timpul judecării cauzei, după ce hotărârea a fost adoptată și au expirat termenele de contestare, nu mai... mai detaliat importă acel termen.
Cât priveștee termenul de 3 ani pentru executare, într-adevăr executorul nu poate primi un asemenea titlu peste termenul stabilit, dar pentru a fi siguri trebuie de făcut cunoștință cu dosarul de executare și de văzut precis dacă termenul a fost expirat.

3 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua dl. sau d-no M., n-ați vrut să vă afeșați, e dreptul DVS, dar să știți, că dacă cauza a ajuns în viziunea executorului, nu importă anii, poate să fie și pester 20 ani, o să fie atâta timp, cât găsește de cuviințp executorul, chiar dacă și decedează acest... mai detaliat executor, o să treacă la altul mai rău. Doamno sau domnule o să se afla atâta, cât există datpria, achitare o să fie pe deplin, când executorul o să vă prezinte un certificat de el, că și s-a achitat și onorariul executorului, inclusiv. Da domilor așa e procedura, colegul meu avocatul dl. Sergiu s-a cerut la o consultație, pentru a vă obliga de DVS să-i achitați și lui ceva, чуть, чуть. Eu vă propun să fiți mai deștept de cât executor, să-i faceți un transfer oficial, câte 2,3 lei la contul lui, executorul o să vadă, că e o bătaia de joc, o să vă lese în pace. Ce o să fie mai departe, noi vom vorbi pe viberul meu de pe telefonul +37368669950.

3 июля 2024
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Mulțumesc de apreciere dl. Mihail Grigoraș.
Naiv fiind credeam că răspunsurile pe YAVO sunt gratis (PRO BONO), în timp ce dumneavoastră insistent propuneți solicitanților de răspunsuri să vă telefoneze pe viber... probabil pentru ... ”pentru a-i obliga de DVS să-i achitați și lui ceva, чуть, чуть.”
Dar totuși cred că aici... mai detaliat se dau răspunsuri gratis și din solidaritate, iertată fie-mi naivitatea.

3 июля 2024
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Serghei, da unde se poate de pus un Like si un Share si un subscribe la ultimul tau comentariu?

3 июля 2024