Executorul judecatoresc imi cere sa achit o suma mai mare decat amenda aplicata

4 апреля 2024 3

Buna ziua. Mi-a fost aplicata in marime de 1.200 lei, pe care nu am achitat-o in termen si a ajuns la executor. Acesta imi cere sa achit 1.800 la banca si alti 1.200 la el la birou. Este legala asemenea cerere din partea executorului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Totul depinde ce măsuri a întreprins executorul.
Solicitaţi borderoul de cheltuieli şi o să vedeţi din ce e formată suma de 1800.
Ar urma să fie onorariul executorului 200 lei, taxele de primire şi arhivare a documentului executoriu 100-200 lei şi deja spezele procedurii de executare dacă au avut loc.
codul... mai detaliat de executare prevede:
(2) Pentru documentele executorii cu caracter pecuniar, onorariul executorului judecătoresc va fi calculat în cotă procentuală din suma datoriei stinse, după cum urmează:

a) pentru sumele de pînă la 100.000 de lei, onorariul va constitui 10% din suma stinsă. În toate cazurile, cu excepţia documentelor executorii privind încasările periodice şi încasarea amenzilor, onorariul nu va fi mai mic de 500 de lei. În cazul documentelor executorii privind încasarea amenzilor, onorariul nu va fi mai mic de 200 de lei;

4 апреля 2024