Executorul judecatoresc nu ridica sechestrul, chiar daca am stins datoria mai mult de un an in urma

3 апреля 2024 3

Buna. Am avut o datorie si executorul a aplicat sechestru general cu toate bancile pe numele meu. Un an in urma, am stins datoria. De doua luni sunt angajat oficial, dar nu imi pot ridica salariul, pentru ca banca unde am cont salarial spune ca sechestrul aplicat pentru datoria mentionata nu a fost ridicat. Am contactat executorul, care m-a asigurat ca va ridica sechestrul. Au trecut 3 saptamani, dar nimic nu se misca. Ce pot face?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Artur, e o întrerbare delicată, Pe mine mă înteresează modul de solicitare care a fost, te-ai adresat oral sau în scris, Dacă oral înseamnă nu s-a ficsat nimica, executorul s-a folosit de așa ceva. De dorit ca data viitoare să vă adresați înscris, în scrisoare să-i atenționați, că o... mai detaliat să fiți obligat să vă adresați la Uniunea executorilor, str. Kiev 3, unde o să prezentați dovada, că acțiunele DVS sunt stinse pe deplin cu executorul, inclusiv și onorariul lui, dacă a fost. Puteți să verificați, dacă a fost achitat onorariul lui, acest lucru putea fi omis și DVS sunteți în așteptare.

4 апреля 2024