Executorul judecătoresc refuză să-mi elibereze borderoul

3 сентября 2024 0

Bună ziua. Executorul judecătoresc refuză să-mi elibereze borderoul de calcul ca să pot vedea pentru ce trebuie să achit. Îmi cere să achit mai întâi suma cerută și abia apoi îmi va elibera borderoul. E corect așa? Mulțumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

buna
desigur ca nu
consultati avocatul ca sa va consulte detaliat situatiei dvs
succese

4 сентября 2024
  • Адвокат

...fugitiv, din câte știu eu, mai întâi puteți achita suma de bază din documentul executoriu, apoi executorul judecătoresc este obligat să emită o încheiere privind încasarea cheltuielilor de executare în care să indice fiecare sumă pretinsă și justificarea ei......așa i faceți, achitați mai întâi creditorului datoria de bază, prezentați... mai detaliat executorului confirmarea achitării sumei conform documentului executoriu, apoi scrieți-i cerere ca cheltuielile de executare să fie indicate în încheierea sa......această încheiere o puteți contesta parțial în partea sumelor incluse dar care nu ar fi trebuit solicitate sau nu se confirmă cu documentele din cadrul procedurii de executare...........mai întâi de toate, puteți solicita executorului să faceți cunoștință cu materialele procedurii de executare să vă asigurați ce este acolo...

4 сентября 2024