Exhumarea osemintelor

11 мая 2017 33

S-au adresat la primarul din localitate niște nemți cu rugămintea de a le permite să-și sape, din anume locuri știute de ei, osemintele străbunilor. Spuneți-mi vă rog în temeiul cărui ordin si act normativ primarul ar putea să le pemită? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Curioasa intrebare. Incercati sa cautati raspunsul in Regulamentul cimitirelor:
http://lex.justice.md/md/295654/
30. La dorinţa rudelor reînmormîntarea osemintelor se admite cu avizul centrului de medicină preventivă teritorial.
31. Se recomandă efectuarea exhumării osemintelor din mormînt, în perioada rece a anului, ziua, în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor publice locale şi centrului de medicină preventivă teritorial.
Deschiderea... mai detaliat mormintelor şi reînmormîntările se efectuează în mod obligatoriu în prezenţa rudelor de gradul întîi sau a unui împuternicit prin procură specială de către familia decedatului şi sub supravegherea lucrătorului responsabil al cimitirului, iar operaţiunile se consemnează în registrul de înmormîntări în care semnează ambele părţi.
Deschiderea mormintelor se permite, indiferent de data înmormîntării, în cazul unei urmăriri penale numai pe baza autorizaţiei eliberate de judecătorul de instrucţie şi cu înştiinţarea unui reprezentant al familiei decedatului, la data fixată de aceste organe.
32. Înmormîntarea decedaţilor pentru Patrie se efectuează cu consimţămîntul rudelor în cimitirele comemorativ-militare, iar în lipsa acestora, în locurile, determinate de către organele administraţiei publice locale a cimitirelor existente din contul bugetelor locale.

11 мая 2017