Exista cadru legal pentru inmatricularea in Republica Moldova a unui automobil cu volanul pe dreapta?

24 сентября 2023 3

Buza ziua. Este sau nu posibil in prezent sa schimb volanul unui automobil (care abia urmeaza a fi importat) din partea dreapta pe partea stanga cu inregistrarea ulterioara a acestuia in Republica Moldova? Daca da, care este procedura? Exista in Republica Moldova centre legal autorizate pentru a efectua astfel de lucrari? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În Republica Moldova vehiculele se conduc pe partea dreaptă a părții carosabile în sensul de mers. Se interzice circulaţia pe drumurile publice a autovehiculelor care au volanul amplasat pe partea dreaptă a axei longitudinale, cu excepţia vehiculelor aflate în traficul internaţional.
Corespunzător, înamatricularea nu este posibilă ci doar tranzitul

26 сентября 2023