Face de contestat contraventia?

20 мая 2019 440

Pe traseul Chisinau - Orhei la intrarea din localitatea Gornaia sta indicatorul de limita a vitezei 70 km/h, dupa benzinarie sta indicatorul 50 km/h si la iesire sta sfarsitul limitei de viteza 70 km/h. M-am prezentat la centrul de informatii al politiei, dar agentul nu a vrut sa asculte argumentele mele, s-a enervat si zis ca pot da la contestare. Am fost repetat si am cerut video cu dovada ca am comis incalcarea, dar am fost refuzat spunindu-mi ca nu este video si ca probele le va prezenta in instanta. Si totusi, cine stie zona de actiune a indicatorului 50 km/h de acolo? Viteza mea de pe radar era de 67km/h. Are rost sa contest procesul-verbal?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În caz ca contestați decizia, aveți posibilitatea de a anula decizia de sancționare.
Totuși, chiar dacă vă va fi respinsă contestația, veți fi în drept să achitați amenda în termen de 3 zile în jumătate.
Termenul de contestare este de 15 zile din data cînd ați facut cunoștință cu decizia de... mai detaliat sancționare.
La caz prezentați erorile admise, iar la caz, toate neclaritățile urmează a fi interpretate doar în folosul dumneavoastră.

21 мая 2019