Facturi pentru servicii nesolicitate

23 июля 2019 56

Buna ziua! Imi vine o factura de plata neintemeiata de la un prestator de servicii. Nu am contract de prestare servicii cu ei, dar imi trimit facturi deja de 10 luni. Au inceput sa ma ameninte cu chemare in judecata daca nu voi achita facturile. Cum se procedeaza in asa caz?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Despre ce servici e vorba?
Daca aceste servicii chiar nu sunt contractate, nici nu pot fi admise, afresațivă cu o plingere la Agenția pentru protecția consumatorului pentru un control privind legalitatea prestarii unui asemenea servici, cit și solicitarea de contraplată.
În cazul dat, sunteți considerat conaumator, iar furnizorul de servici nu... mai detaliat e în drept abuziv sa va impună serviciul sau.

23 июля 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Verificați la asociația locatarilor. Posibil adunarea generală a aprobat încheierea unui contract cu acel prestator.

23 июля 2019