Feciorul preia datoria tatalui decedat, daca casa tatalui e sub sechestru?

11 марта 2017 48

Eu locuesc in casa parintilor. Casa e pusa sub sechestru, ceva legat cu niste datorii al tatalui meu. Parintii de 6 ani au decedat. Daca fac actele pe mine - atunci datoria tot ramine pe mine?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Ion.

Sechestrul la care vă referiți se referă nemijlocit la casă și va rămâne până când nu este ridicat la cererea creditorilor tatălui Dvs. sau de către instanța de judecată.

Cât ține de datorie - dacă ați moștenit după tatăl Dvs., datoria deja a trecut pe numele Dvs. Regula... mai detaliat generală este că, la acceptarea succesiunii, trec bunurile, banii, imobilele, dar și datoriile.

13 марта 2017