Fosta sotie a plecat dupa hotare cu copilul minor fara a ma instiinta

16 июня 2019 183

Buna ziua. Rog un sfat. Fosta sotie a plecat dupa hotare cu copilul minor fara a ma instiinta si nu cunosc intentiile ei. Ce pot face ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Stimate D-le Vadim,
În cazul în care ați desfăcut căsătoria, însă, nu ați determinat domiciliul permanent al copilului urmează să adresați o cerere către Ministerului Sănătății, Muncii, Protecției Sociale și Familiei. Astfel, este necesar să invocați prevederile Convenției din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale răpirii internaţionale de copii.

http://www.hotararicedo.ro/files/files/Conventia%20de%20la%20Haga%20din%2025%20octombrie%201980%20asupra%20aspectelor%20civile%20ale%20rapirii%20internationale%20de%20copii.pdf

17 июня 2019