Fostul proprietar al mașinii e decedat și nu putem perfecta actele pe mașină

29 июля 2024 0

Bună! Am cumpărat o mașină, vânzătorul a luat-o prin procură, dar procura a expirat. Acum, când să facem actele mașinii, am descoperit că proprietarul din acte e decedat. Despre familia acestuia nu cunoaștem absolut nimic. Ce fac în așa caz? E posibil să mai rezolv cumva situația?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Doar dacă găsiţi moştenitorii fostului proprietar puteţi rezolva.

29 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Andriana, e posibil. DVS sunteți nevoită să căutați cine sunt rudele proprietarul a/m, pentru ca ei să intre în posesia a/m și mai apoi să vă perfecteze documentele. E o chesti lungă și ne plăcută. Informația despre aflarea rudelor se găsește în procură, tot se explică. Oamenii... mai detaliat trebuie să vă creadă și să miargă în întîmpnarea DVS.

29 июля 2024
  • Адвокат

....niște idei în grabă.......dacă cumva, pe lângă procuri, fiecare cumpărător de la proprietarul înregistrat și următorii au și un alt înscris (recipisă) care confirmă fiecare vânzare-cumpărare, atunci s-ar putea de încercat o înregistrare consecutivă a vânzărilor-cumpărărilor sau de organizat prin instanța de judecată o recunoaștere a dreptului de proprietate asupra... mai detaliat automobilului pe ultimul cumpărător, adică pe Dvs.........

29 июля 2024