Fostul soț este agresiv. Cum procedez?

28 августа 2017 75

Buna ziua. Cum sa procedez in cazul fostului soț, care manifestă agresivitate verbală și fizica atunci cînd vine in vizita la copil? Nu respecta nici un fel de program și vine de cite ori dorește, la ce ora dorește, sub pretext că este copilul lui. Daca nu i de deschide, aplica forța. Va rog sa îmi dați un sfat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Tatiana,

În cazul dvs răspunsul este simplu, sesizați organul de poliție cu o plângere și încercați să aveți la îndemână și careva probe ex: mărturiile vecinilor, probe video, alte sunete 902 pentru aceași problemă..iar fost soț va fi tras la răspundere contravențională sau penală.

Totodată dacă se vor demonstra aceste... mai detaliat circumstanțe, atunci nu i se vor mai permite pe viitor vizitele cu copilul dvs pe motiv ca influiențează negativ asupra dezvoltării acestuia și manifestă o atitudine care dauneaza cresterii si educarii copilului.

Pentru limitarea programului de vizită cu minorul urmează să vă adresați în judecată și iarăși ar fi bine ca material probant să aveți plângerile depuse la organul de poliție, răspunsul acestora, materiale video, martori .. etc

28 августа 2017
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Alternativa este de a depune o cerere în instanța de judecată privind emiterea unei ordonanțe de protecție împotriva violenței în familie în temeiul prevederilor art. 318(1) - 318(6) din Codul de Procedură CIvilă al Republicii Moldova.

Succese!

28 августа 2017