Fostul sot pretinde la casa parintilor mei, care a fost reparata cu bani de la nunta si botez

12 мая 2017 80

Am dat la divorț, avem un copil de un an împreună... avem o casa de la părinții mei... nu e scrisa pe noi... Fostul soț pretinde la ea...noi am facut nunta cu 5 ani in urma, iar banii am investit acolo... banii cîștigați de la oaspeții din partea parintilor mei... 90% undeva... Noi ne-am oficializat căsătoria cu un an in urma, adica in 2016... Cu el nu traiesc din 2016... Am trăit doar 3 luni... Am făcut botez la băiat si am facut 30 mii lei... Eu cu banii acestea am cumpărat ferestre la casa... Fostul soț motivează ca a lăsat acești bani pt copil si de asta nu ne ajută... Pretinde la casa si altele... Poate cîștiga ceva?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Potrivit legii, in aceasta situatie, el nu are dreptul asupra casei. Dar in Moldova nu ar trebui sa va surprinda nimic, dupa cum judeca unii judecatori...
El ar putea mai degraba sa aiba succes intr-o actiune de restituire a jumatate din suma investita. Totodata, el a trait in casa straina, ce... mai detaliat poate fi luat in cont de judecator.

13 мая 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Poate sa pretinda la jumatate din banii investiti in casa parintilor ! Imbogatirea fara justa cauza in urma efectuarii expertizei!

14 мая 2017