Fostul soț refuză să achite pensia alimentară, chiar dacă instanța l-a obligat s-o facă

24 ноября 2023 3

Bună ziua. Am hotărârea judecătorescă care îl obligă pe fostul soț să achite pensie alimentară copilului. Titlul executoriu a fost depus la un executor, dar fostul soț oricum nu achită nimic, iar executorul nu întreprinde nimic. Ce să fac în această situație - să mai depun o cerere ceva în altă parte, sau cum să procedez?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Alina, de dorit să depuneți ocerere oficială în adresa aceluia executor șă-i atenționați despre acțiunele lui proaste. Eu nu esclud, că executorul să se găsească în cârdăție criminală cu ex. soțul DVS pentru a evita executarea hotărârei, se întâmplă așa ceva. DVS sunteți în drept să schimbați executorul.

25 ноября 2023