Fostul sot refuza sa plateasca pensie alimentara si se judeca cu mine deja la Curtea Suprema de Justitie

30 мая 2024 3

Buna ziua. L-am actionat in judecata pe fostul sot pentru incasarea pensiei alimentare pentru copilul minor. Acesta a cerut efectuarea testului ADN, cerere care a fost admisa de instanta. Testul a confirmat ca fostul sot este tatal copilului meu cu probabilitatea de 99,99%. Acesta a contestat din nou pentru ca nu ar fi de acord cu testul ADN si a cerut sa se faca repetat, dar atat judecatoria, cat si Curtea de Apel i-au respins cererea. Atunci fostul sot a atacat deciziile la Curtea Suprema de Justitie. Ce urmeaza? Cand o sa pot primi pensia alimentara si incepand cu ce data? Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Tatiana, termenul de incasare o să fie din ziua, când s-a înregistrat cerere la cancilarie în prima instanțăm DVS aveți dreptul să vă duceți și să luați titlu de executare de la judecată și să-l prezentați la executorul,de care aveți nevoie, Ex.soțul o să miargă mult timp prin... mai detaliat judecăți, DVS aveți deja decizia Curții de Apel, care v-a dat câștig de cauză, DVS sunteți în drept să o puneți spre executare, ce mai așteptați, este o vorbă la moldoveni, foc la papuci. Dacă ex. soțul mai lucrează, vă împărtășiți cu executorul, unde el lucrează, o să fie prezentat copia titlu executoriu, o să-i faceți neplăceri la serviciul și reclamă proastă, nu așteptați. DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950, noi vom discuta mai detailiat, ce și sum.

31 мая 2024
  • Адвокат

Buna ziua, dvs deja trebuia sa solicitati titlul executoriu si sa-l înainatati spre executare.

Articolul 256. Executarea imediată a hotărîrii

(1) Urmează a fi executate imediat ordonanţa sau hotărîrea judecătorească prin care pîrîtul este obligat la plata:

a) pensiei de întreţinere;

Pensia de întreținere se încasează de la data depunerii cererii... mai detaliat și titlul se eliberează dupa pronunțarea hotărîrii instanței de fond.
Va adresati la cancelaria judecatoriei pentru obtinerea titlului executoriu.

3 июня 2024