Geamuri tonate

23 июля 2017 111

In RM geamurile tonate pe spate se da voie adica legea nu interzice. La intrare in Romania politia de frontiera nu permite ca masina sa intre la ei in tara, ca nu am permis pentru geamurile tonate. In RM nu se face asa permis. Cum ar trebui sa procedez?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Legislația română exact la fel prevede expres că folia solara era interzisa pe geamurile laterale si pe parbriz. Despre geamul din urmă tonat nu face referire, sau interzicere deoarece Legislatia in vigoare spune ca pe geamurile laterale spate si luneta "nu sunt esenţiale pentru vizibilitatea din interior, când autoturismul este... mai detaliat echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele părţi, însă în cazul în care acestea au o transparenţă modificată faţă de cea stabilită prin marcajul de omologare se urmăreşte că stratul aplicat ulterior să fie uniform şi să nu creeze distorsiuni". Cu alte cuvinte, poti sa montezi pe ele cea mai mare opacitate, adica sa le faci inchise la culoare si sa nu mai poti vedea nimic la interior, atata timp cat respecti legea, adica pui folie omologata intr-un service autorizat RAR.

23 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Daca tranzitati tara nu e obligatoriu scoaterea foliei sau prezentarea permisului pentru aceasta ! Daca aveti un alt statut de sedere in romania va adresa-ti la un centru autorizat care elibereaza astfel de certificate!

24 июля 2017