Gestionarea subsolului unui bloc locativ

9 января 2024 3

Bună ziua. Suntem mai mulți locatari dintr-o scară care păstrăm în subsol lucruri personale. Am fost preveniți de IMGFL-15 să evacuăm subsolul. În caz contrar, vom fi amendați de poliție. Vreau să menționez că în subsolul menționat trec țevile de apă și canalizare. Acestea au fost schimbate de către noi (locatari), după ce IMGFL-15 ne-a anunțat că nu au resurse pentru a le schimba. Ce putem face în această situație? Nu putem să ne folosim în continuare de subsolul blocului. Mersi.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă subsolul nu este cumva privatizat atunci acesta aparține tuturor coproprietarilor de apartamente din acel bloc.
Legea condominiului prevede:
Articolul 11. Părțile comune

(1) Constituie părți comune următoarele:
c) fundația, locurile de trecere, scările și casa scărilor, coridoarele, pereții perimetrali și despărțitori dintre proprietăți și/sau spații comune și subsolul, destinate folosinței în comun,... mai detaliat coșurile de fum, holurile, rețelele de alimentare cu apă potabilă și apă caldă menajeră și rețelele de canalizare, rețelele electrice, de comunicații electronice, de alimentare cu energie termică și gaze de la branșament/racord până la punctul de distribuție către unitățile aflate în proprietate exclusivă, canalele pluviale, paratrăsnetele, antenele colective, podul și pivnițele, destinate folosinței în comun, boxele, spălătoria, uscătoria, ascensorul, interfonul (partea de instalație de pe proprietatea comună), rezervoarele de apă, centrala termică proprie a clădirii, tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere, structura de rezistență, fațadele, acoperișul, terasele;

10 января 2024
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Daniela, buna ziua,

Este cazul să creați o Asociație a proprietarilor în de locuințe din acest bloc, să alegeți un administrator, sa contractați un contabil care sa tina evidenta contabila.

Sunt companii specializate in domeniu care ar putea sa ofere asistenta in gestionarea blocului contra unei remunerații.

Toate întreprinderile de gestionare a fondului... mai detaliat locativ din Chisinau aunt in insolvabilitate si urmeaza a fi lichidate.

Potrivit noii legi a condominiului in fondul locativ urmează sa fie create asociații ale proprietarilor de locuințe din acele blocuri, iar de aceasta trebuie sa se preocupe insasi proprietarii de locuințe.

Cu respect,
Igor Brinișter

10 января 2024