Hotarul intre terenurile vecinilor

14 октября 2021 54

Buna ziua. In anul 2000 vecinul a construit un gard din beton cu lungimea de 25 m, ocupand 0,6 m din terenului meu. Care e latimea gardului permisa de lege? Pot depune cerere in instanta de judecata ca sa fie demolat gardul si sa-mi fie restituite pagubele?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul unei construcții pe teritoriul dumneavoastră, puteți solicita inlaturarea obstacolului in cauză, urmează să fie efectuate mai multe lucrari cadastrale sau expertiză pentru a stabili incalcarile.
Poate fi solicitat demolarea cu compensarea cheltuielilor si prejudiciu cauzat daca există.

15 октября 2021