Iesire din tara cu un minor

24 июля 2018 53

Vreau sa plec peste hotare, am un copil minor dintr-o relatie nereusita. Copilul l-am crescut singura, dar el poarta familia tatalui. Acum, cand vreau sa-mi refac viata, el nu mi da voie sa parasesc tara cu copilul. Actele copilului le tine la el de cand copilul avea 4 luni. Eu nu am putut sa-mi mai intorc actele copilului nici prin politie. Ne tine ca pe niste prizonieri. Acum copilul are 4 ani. Cum putem sa iesim din tara?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Variante ar fi mai multe,
O posibilitate ar fi de a obține prin instanță o hotărâre ce să permită în lipsa acordului (soțului dacă a fost soț)să ieșiți peste hotar.
Altă variantă ar fi să mergeți pe procedura de declarare pierdute a actelor și să le întocmiți din nou, sigur urmează a... mai detaliat vedea care e situația cu tatăl copilului.
O altă variantă ar fi decă de erea din drepturi părintești și schimbarea numelui copilului, atunci scăpați total de necesitatea de a interacționa cu el.

24 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dna Ana va referiți la certificatul de naștere al copilului și actele dvs de identitate?
În acest caz simplu puteți solicita eliberarea Duplicatul ui certificatului de naștere al copilului. Duplicatul are aceeași forță juridică ca și originalul.
Daca vi s-a furat buletinul de identitate și/sau pașaportul ați putea să depuneți o plângere... mai detaliat la Poliție sau Procuratură, întrucât asemenea acțiuni se sancționează penal.

24 июля 2018