Ieşirea copilului minor din ţară

5 декабря 2023 2

Salut! Vreau să plec împreună cu copilul minor peste hotare. Tatăl copilului refuză să semneze acordul ca să-l pot lua peste hotare. Copilul poartă numele tatălui, iar eu numele meu la naștere, nu am fost căsătoriţi cu tatăl copilului. Am certificatul de naştere al copilului, unde eu sunt indicată ca mamă, precum şi hotărârea instanței care stabilește domiciliul copilului cu mine. Având aceste acte, pot pleca cu copilul peste hotare?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Puteți pleca doar numai pentru o perioadă scurtă.
Pentru a pleca cu copilul peste hotare în vederea stabilirii domiciliului copilului peste hotare, aveți nevoie de acordul tatălui.

6 декабря 2023
  • Юрисконсульт

Buna Mihael, eu vă aduc la cunoștință ce spune legislația în vigoare din țară Legea nr. 269 din 09.11.1994 ” Cu privire la eșirea și intrarea în R. Moldova ”, art. 1,2 - Cum pot intra-eși din .ară a copiluli minor. În cazul DVS trebuie să vă adresați în judecată... mai detaliat drept comun, cu o cerere de chemare în judecată pentru a obține dreptul de a eși din țară. Apelați la un avocat, care o să vă orienteze, ce și cum,

6 декабря 2023