Imobil demolat

21 апреля 2018 33

Buna ziua! Avem asa un caz: locuind in aceeasi curte cu bunica, ea ne-a pus la curent ca daca avem grija de ea, casa ne ramine noua. Dupa moartea ei, parintii au suportat toate cheltuielile de inmormantare si dupa 40 de zile la ei a venit matusa cu titlul pe casa, spunind ca casa a fost scrisa dupa ea, dar ea nu are nevoie de nimic si a luat bunurile care erau si atit. Timp de 18 ani noi am achitat impozitele, din casa nu-i nici urma (am demolat-o cu mult timp in urma), dar acum matusa ne ameninta ca daca nu ii dam un lot de pamant, ea ne ia curtea deoarece are titlu. Va rog mult, un sfat ce ar trebui sa facem in acest caz?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

In cazul in care, la momentul decesului bunica dvs. nu era proprietar si luind in consideratie ca dvs. ati posedat bunul imobil cu buna credinta, adica urmare a declaratiei facute de matusa dvs. precum ca ea nu pretinde asupra bunului dat, atunci ati putea invoca in calitate de aparare -... mai detaliat dobindirea dreptului de proprietate prin uzucapiune. Dreptul de proprietate asupra unui bun imobil se dobindeste prin uzucapiune in cazul in care posesiunea imobilului a fost utilă, continuă, liniştită, publică, neprecară (pe parcursul a 15 ani).

Va sugerez sa apelati la ajutorul unui avocat, care ar putea sa va ofere mai multe detalii cu privire la institutia uzucapiunii si dobindirea dreptului de proprietate asupra terenului in baza acestui temei.

23 апреля 2018