Imobil in proprietate comuna

26 февраля 2018 43

Sotul in prima casatorie a cumparat jumatate de casa (2 camere), dupa divort a finalizat constructia casei. Din prima castorie sotul are un fiu care are de acum 30 ani. Acum fosta sotie pretinde la parte din toata casa fiind coproprietara doar la cele 2 camere. Mai mult de 10 ani ea nu are gria de camera care ii apartine, cu care ne creaza in prezent cheltueli suplimentare deoarece sintem nevoiti sa o incalzim, caci altfel mucegaiesc peretii si in alte camere. Deoarece nu s-au facut reparatii, in ea au aparut sub podelele vechi soarici. Noi avem copil de un an si toata aceasta antisanitarie ne pine sanatatea noastra si a copilului in pericol. Ce putem face si cum sa procedam? Toti acesti ani a pastrat viza de resedinta si ea si fiul ei, fara a locui aici, iar noi am fost obligati sa platim apa, evacuarea gunoiului etc. Este vreo masura cum s-ar putea de procedat in cazul dat?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Cazul este complicat și trebuie să vă adresați la un avocat ca să consulte documentele.
Teoretic, partea din casă finalizată, nu aparține primei soții. Cel puțin, la partajul întregii case cota soției nu va fi de 1/2, ci mult mai mică, fiindcă soțul după divorț a contribuit la sporirea valorii... mai detaliat imobilului.
Înscrierea la viza de reședință nu are valoare juridică în ceea ce ține dreptul de proprietate.
Mai este și problema că este posibil că, dacă prima soție nu a fost înscrisă în registrul bunurilor imobile ca coproprietară a celor 2 camere cumpărate, și deoarece au trecut 10 ani de la divorț, ea nu mai poate pretinde la celelalte 2 camere.
Dacă prima soție nu este proprietară, dar locuiește în imobil, vă puteți adresa cu o acțiune în revendicare - pentru evacuarea ei din imobil.
Sunt prea multe necunoscute. Deci vă adresați la un avocat.

16 марта 2018