Imobilul pe care se achita impozitul dupa divirt trece in proprietatea celui care il achita?

10 апреля 2017 51

Daca in decurs de 3-4 ani dupa divort nu a avut loc partajarea bunurilor, si doar unul din sot achita impozitul pe imobil, legea prevede ca imobilul pe care se achita impozitul trece in proprietatea celui care il achita? Da sau nu? Mersi anticipat pentru raspuns!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Dorin,
Raspunsul este NU.
De ce? Simplu, dreptul de proprietate este perpetuu.
In schimb puteti cere coproprietarului jumatate din impozitul achitat de Dvs.
Atentie! Asupra actiunii dvs. de restiture a impozitului achitat de dvs. pentru coproprietari este prescriptibil in 3 ani.

10 апреля 2017