Impartirea averii

14 августа 2018 18

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac in aceasta situatie. Am gradul doi de invaliditate, nu am un serviciu, am un copil de cinci ani de care am grija ca ochii din cap. Sunt casatorita, dar sotul traieste cu alta de vreo trei ani. A muncit vreo doi peste hotare din care am adunat o suma de bani. Prin februarie m-a dat in judecata ca sa-i intorc jumatate de bani inapoi, dar in acesti trei ani in care nu am locuit impreuna, mi-a lasat banii ca sa-i cheltui pe copil, ceea ce am si facut. Nu mai am acei bani. Cat a muncit si mi-a transferat, a strans foile cu transferuri ce confirma faptul ca am primit bani si nu neg asta. Instanta de judecata a hotarit sa-i intorc sotului 7.500 de euro si 1.500 de dolari din banii transferati pe numele meu. Cum pot eu, cu pensie de 900 lei, sa-i intorc asa suma? Pensie alimentara nu achita si mi-a spus ca nu are de gand. Are rost sa scriu cerere la Curtea de Apel, cu toate ca mai am azi si maine pentru a scrie aceasta cerere?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cu siguranță are rost să scriți o cerere de apel, or sumele de bani transferate constituie banii comuni ai dvs atâta timp cât vă aflați în raportul de căsătorie, banii fiind al familie și cu atât mai mult că copilul se află în grija dvs și este tabilit cu dvs.... mai detaliat sumele de bani transferate nu au fost transferate ca un împumut sau nu au fost întocmite careva înscrisuri în acest sens ca ulterior să poată solicita acești bani.

Cu privire la pensia alimentară pentru al obliga să vă achite această pensie de întreținere este nevoie să depuneți o cerere de chemare în judecată privind stabilirea pensiei de întreținere totodată în aceași acțiune puteți solicita stabilirea domiciului copilului minor cu dvs și divorțul. În cazul dvs puteți indica situația în care vă aflați, asdică aspectul ce ține de problemele de sănătate și aspectul financiar iar jduecătorul poate dispune de scutirea achitării taxei de stat pentru adresarea în jduecată.

15 августа 2018