Împărțirea casei

14 июня 2024 3

Bună ziua. Mama e plecată peste hotare, dar vrea să împartă cu tata casa, pe care acesta a dobândit-o prin testament de la părinții lui. Are mama vreun drept în privința imobilului menționat?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Nu are mama drept de proprietate. Casa moştenită aparţine doar celui ce a moştenit.
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre... mai detaliat soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

15 июня 2024
  • Юрисконсульт

Buna d-na Marina, o să vă fie foarte greu să dovediți ceva, mai ales, că casa a trecut pribn testatement, DVS sunteți în drept săenițiați o cerere de chemare în judecată despre împărțirea casai și la toata avearea, care s-a acumulat, de dorit să fiți pe loc, altefel, avocatul angajat... mai detaliat de DVS sau o rudă, n-o să aibă acces la casă, deoarece accesul la casă n-o să aibă-liber loc pentru a examina, pentru a fi luat în seamă bunurile, care sunt amplasate în gospodărie . D-na Mariana, eu vă propun să treciți la viaberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o discuție mai detailiat.

15 июня 2024