Impartirea terenului pentru constructii

8 июня 2023 14

Buna ziua. Avem un duplex, suprafata totala a terenului este de 0,08 ha, cu casa comuna si curte impartita. Vecina doreste sa oinregistreze la OCT anexa la casa, si anume un garaj. Ce acord sau act trebuie sa semnez eu ca sa o poata face?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

AGENȚIA RELAȚII FUNCIARE ȘI CADASTRU INSTRUCŢIUNE Nr. 112 din 22-06-2005 cu privire la înregistrarea bunurilor imobile şi a drepturilor asupra lor
891.Dacă terenul este înregistrat ca proprietate comună pe cote-părţi şi se prezintă actul de recepţie în care este indicat doar unul sau unii coproprietari, pentru înregistrarea clădirii doar pe numele... mai detaliat acestuia/accestora se va prezenta Declaraţia de renunţare la accesiune a celorlalţi coproprietari, care nu au participat la construire, fie contractul de superficie încheiat cu aceştia. Declaraţia de renunţare la accesiune, autentificată notarial se va îndosaria în dosarul cadastral, fără a fi indicată în Registru ca temei de înregistrare a dreptului asupra construcţiei.

Înregistrarea clădirii după toţi coproprietarii pe cote-părţi ai terenului se va efectua dacă în actul de recepţie sunt indicaţi toţi coproprietarii ca investitori, cu indicarea aceloraşi cote-părţi pe care le deţin şi în teren.

9 июня 2023