Impiedicarea comunicarii parintelui cu copilul (art.64 Cod Contraventional)

14 марта 2017 189

Buna dimineata. Eu am o problema cu care ma lupt de 3 ani. Sunt divortata si copilul e stabilit cu domiciliul la mama (adica la mine). Fostul sot ma tot poarta prin judecati. Am fost nevoita sa ma mut din Calarasi in Ungheni si peste 2 ani din Ungheni in Stefan Voda din cauza presiunii psihologice pe care mi-o face si din cauza judecatilor in care ma poarta. Am cistigat pina acuma toate procesele. Fostul sot are grafic de intrevedere cu fata o data in luna, dar graficul (ora, data si locul) trebuie facut de comun acord. Eu i-am propus un grafic pe care el nu l-a semnat, dar l-a respectat din octombrie 2016 pina in ianuarie 2017. In decembrie 2016 trebuia sa fie copiulul la el 5 zile de vacanta si 2 zile de weekend, dar din cauza ca copilul participa la diferite activitati a trebuit sa aminam aceste zile si copilul a fost din data de 02.01.2017- pina 08.01.2017 si apoi dupa intelegere trebuia sa ia copilul pe data de 20.01.2017. In acea data el m-a sunat ca nu poate veni caci e bolnav, dar va veni pe 27.01.2017. Pe data de 27.01.2017 din timp am organizat o activitate cu copilul si niste prieteni de familie si a fost anuntat de catre copil si de mine ca atunci fata nu va putea pleca la el. El profitind de ocazie a venit din Calarasi in Stefan Voda si a scris plingere pe mine precum ca il impiedic sa se intrevada cu copiul. Agentul constatattor m-a dat in judecata pe art. 64 cond cotraventional. Pina acuma cazuri ca sa refuz sa ii dau copilul nu au fost. Si graful de intrevedere din Stefan Voda e facut fara sa se fi luat in consideratie hotarirea de judecata din Ungheni precum ca i s-a refuzat cerea de a modifica graficul facut de DASPF Ungheni, 2 ori pe luna de vineri pina duminici si jumatate de vara. prin judecata a avut 2 ori pe luna de luni pina duminica, 5 zile de vacanta iarna si 2 saptamini de vara. DASPF Stefan Voda i-a data la cererea lui o data in luna 5 zile de iarna si jumatate de vara. Va rog sa ma ajutati in privinta judecatii pe contraventie cum as mai putea sa ma apar.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Dvs urmeaza sa va prezentati in sedinta de judecata atunci cind veti fi citata. Aveti dreptul sa faceti cunostinta cu materialele din dosar, sa prezentati probe, sa inaintati cereri. Aveti, de asemenea, dreptul sa fiti asistata de un aparator (avocat). De regula, agentul constatator trebuie sa va demostreze prin probe... mai detaliat vinovatia in savirsirea faptei imputate prevazute la art. 64 din Codul contraventional. Va recomand sa prezentati in instanta de judecata in forma scrisa toate argumentele descrise mai sus, precum si alte probe (martori, corespondenta, etc) care va poate demonstra faptul ca nu ati impiedicat neintemeiat comunicarea cu celalat parinte. Aici termenul cheie este "neintemeiat", iar Dvs aveti dreptul sa prezentati si sa demonstrati justificarea deciziiilor Dvs in legatura cu intrevederea dintre tata si copil. Succes!

28 марта 2017